Опазване на околната среда
Проекти, свързани с опазване на околната среда.
Изграждането на нови и рекултивацията на стари депа за твърди битови отпадъци, паралелно с изграждането на пречиствателни станции е едно от големите предизвикателства за България във връзка с изпълнение на оперативните програми Околна среда. Темата за отпадъците винаги е имала силен социален отзвук и често е повод за разгорещени полемики в медийното пространство. Екипът на фирмата ни е участвал в проекти на няколко депа за битови отпадъци в България.
Регионално депо за ТБО Габрово и Трявна.
Депото за твърди битови отпадъци е било нерегламентирано сметище с площ от 140 дек. използвано още по време на социализма. При него проблемите са свързани с голямото количество натрупан отпадък и избора на технология за предепониране и рекултивация. Освен това генерирания инфилтрат лесно се просмуква през почвата и попада в силно окарстения варовик, който на места се разкрива дирекно на терена. От снимките се вижда, че инфилтрата се е събирал пред оградната дига, като част от него се е просмуквал през голяма каверна в основата на дигата, а другата част е преливала през самата нея, попадайки в овражно дере. Тъй като депото е действащо, бе неоходимо да се избере такъв вариант, при който паралелно с изграждането на нови клетки и преотлагането на натрупаните стари отпадъци, да има възмоможност да се депонират нови. Геоложките условия на площадката са неблагоприятни, което наложи да се изградят качествени изолационни екрани, гарантиращи недопускането на инфилтрат в естествения терен. Проектиран бе осмотичен модул който да пречиства инфилтрата до качество на водата годно за заустване. Освен това бе разработена програма за мониторинг на повърхностните, подземните води и почвите.
Johnson Electric – оценка на площадка “Vazduhoplovaca bb” от замърсяване в гр. Ниш, Сърбия
Бомбардировките на Югославия от НАТО са военна операция, извършена от 11 държави-членки на НАТО срещу Съюзна република Югославия по време на Войната в Косово. Ударите започват на 24 март 1999 г. и прекратяват на 11 юни1999 г. Във връзка с това бе необходимо да се направи оценка на въздействието върху околната среда на площадка “Vazduhoplovaca bb” в Ниш – Сърбия. За целта бяха изпълнени ръчни сондажи с цел опробване и анализ на почвата и водите от замърсяване.
Проект BG0036 – „За по-добра околна среда – Проучване и прогнозиране на потенциалното замърсяване на околната среда от депа за отпадъци”. Разработване на цялостна стратегия (мониторинг) за проучване и вземане на проби от подземни води в районите на избраните пилотни депа за отпадъци в землищата на Християново/Богомилово, Горна Оряховица, Бучино, Богдан и Белене, в съответствие с техническите изисквания.
Хан Богоров, София – програма за радиационна защита
Програма за радиационна защита изпълнена от консорциум „Egersman & Ко“ по време на изпълнението на проекта. Управление на битовите отпадъци на град София – съоръжение за компостиране край Хан Богров. Бяха изготвени хидрохимични карти на радиационното замърсяване в района на площадката.
Общинско депо за ТБО Перущица
Много важно при избора на технологична схема за изграждане на депо за ТБО, освен морфологичния анализ е и определянето на обема на отпадъците в сметищата. Най-често в тези случаи се прибягва до геофизични проучвания.