Геоложки проучвания на жилищни и производствени сгради

Етапът на инженерно – геоложките и хидрогеоложките проучвания е един от най – важните в процеса на проектирането на всички жилищни и производствени сгради. От тяхната пълнота, изводи и препоръки зависи до голяма степен оптималното проектно решение.
В процеса на работа винаги сме се стремяли към задълбочена комуникация с Инвеститора в желанието си да бъдем полезни с точни и ясни препоръки от момента на офериране до приемането на земната основа.
За всеки обект подхождаме индивидуално в зависимост от конструктивните особености на сградата (етажност, дълбочина на изкопа и наличие на други сгради в близост), като избираме оптималния брой, разположение и дълбочина на проучвателните изработки.
За да проучим вашия терен ние изпълняваме сондажи, шурфове с багер, динамични пенетрации, щампови натоварвания, геофизични проучвания и филтрационни опити, с които да определим свойствата на геоложките пластове.

Геоложко проучване
Геоложко проучване на седеметажна жилищна сграда с подземни гаражи в гр. София

Геоложки проучвания на многоетажни жилищни и офис сгради

За проучването на многоетажни жилищни сгради се налага направата на проучвателни ядкови сондажи. За разлика от проучвателните шурфове (плитки изкопи с багер), при които може да се достигне дълбочина от порядъка на 3.00 – 4.00 m, по сондажен способ може да се получи информация за геоложкия строеж на десетки и стотици метри дълбочина под земната повърхност.

Броят, разположението и дълбочината на сондажите съгласуваме с проектантския екип на клиента. Горепосочените параметри не се определят “на око”. За тях има точна методика, предписана от Камара на инженерите в инвестиционното проектиране. Тя е съставена на база дългогодишния опит на водещи специалисти в страната и чужбина и ние се придържаме към нея. Иначе казано – няма как да се проучи осеметажна сграда с подземни нива с един плитък сондаж или проучвателни шурфове, тъй като тяхната дълбочина няма да покрие активната зона на разпределение на напреженията под фундамента.

От многобройните ни участия в проекти с клиенти от чужбина в течение на годините осъзнахме, че презентацията на свършената от нас работа е нещо много важно и поради тази причина полагаме непрекъснати усилия за усъвършенстване на нашите услуги. 

Извадените на земната повърхност материали от сондажите (т.нар. сондажна ядка) се подреждат внимателно в дървени сандъци с означени дълбочини и се фотографират с висока разделителна способност. По този начин инженер – конструкторите, които проектират вашата сграда могат да добият реална представа за почвите, върху които ще фундират.

От всеки установен геоложки пласт (чакъл, пясък, глина и т.н) се взема достатъчен брой проби, които се изпитват в лаборатория по земна механика.

По този начин се получават показателите на почвите, по които проектантите оразмеряват вашата жилищна или офис сграда.

Сондажна ядка
Презентация на сондажната ядка в дървени сандъци

Ако проучванията са “извършени” по архивни данни или са проведени в недостатъчен обем, за сметка на цената, са възможни следните сценарии:
– Преоразмеряване на сградата, което води до значителни допълнителни и ненужни разходи за бетон и арматура, несравнимо по-високи от цената на едно качествено геоложко проучване.
– Рискове от неравномерни слягания на сградите и произтичащите от това деформации.
– Рискове от наводняване на строителните изкопи и компрометиране на укрепителната конструкция на изкопа, поради некоректно определен земен натиск.

Производствени сгради
Геоложко проучване на интермодален терминал в периферията на гр. София

Геоложки проучвания на проекти за производствени сгради

Интересът към такива проекти става все по – сериозен. Предвид огромното разнообразие на техните компоненти – производствена и административна част, пътни и железопътни връзки, сондажни кладенци за експлоатационни и противопожарни нужди, паркинги, складови помещения, кабелни и тръбни трасета, трафопостове, помпени станции и др., нараства и необходимият обем от проучвателни работи.

В зависимост от спецификата на проекта екипът ни може да предложи целия необходим кръг от специалисти и техника, необходими за изясняване на геоложките условия в района в района на вашата производствена сграда.

При необходимост от осигуряване на собствени водоизточници от подземни води можем да предложим тяхното проучване, проектиране, регистрация в Басейнова дирекция, изграждане, оборудване, узаконяване, техническа поддръжка и мониторинг на водата.

 

Геоложки проучвания на еднофамилни жилищни сгради

Геоложките проучвания за нискоетажни еднофамилни жилищни сгради не е задължително да са непременно скъпи и проведени в големи обеми, но трябва да са реално извършени.

На база нашия дългогодишен опит и в зависимост от особеностите на проекта, предлагаме оптимален обем на проучвателните работи под наш контрол, които да са достатъчни за изясняване характера на тази част от земната основа, която ни интересува. Обикновено се насочваме към проучване с дълбочина 3.00 – 4.00 m.

Когато става въпрос за проучване на къщи – самостоятелни или цял жилищен комплекс, в повечето случаи при прости геоложки условия това може да се извърши чрез механизирано изкопаване на проучвателни шурфове. Шурфовете се заснемат и описват. От тях се вземат и консервират земни проби.

Проучвателен шурф
Проучвателен шурф, в който се разкриват три глинести пласта

Опитът ни, особено в планински условия показва, че всяка сграда трябва да се проучи индивидуално, тъй като доста често геологията е променлива, дори на малки разстояния. В много случаи земната основа под един равен и затревен терен с прекрасна гледка е изградена от разнородни насипи, почви с незначителна носеща способност, строителни отпадъци и др. По време на проучването е необходимо да бъде изяснена пълната дебелина на въпросните проблемни пластове. Ако това не е по силите на комбиниран багер се прибягва до направата на проучвателен сондаж.

Динамична конусна пенетрация

Паралелно с шурфовете проучваме всяка една къща с динамична конусна пенетрация. Това е метод, при който тежест пада от фиксирано разстояние върху наковалня, свързана с набор от стоманени лостове и конус, които проникват в почвата на определена дълбочина при всеки удар на тежестта върху наковалнята.

С това изпитване много ясно се определя дълбочината на слабите почви в горната част на геоложкия разрез, в които е опасно да бъде фундирана вашата къща. Изпитването не е скъпо, дава много важна информация на вашите проектанти и чрез него могат да се спестят редица проблеми при строителството и експлоатацияна на вашите сгради.

В някои по – специфични случаи за сгъстяване на мрежата от проучвателни точки и за набавяне на допълнителна информация използваме геофизична апаратура, с която се правят електросъпротивителни измервания на терена.
С тяхна помощ се получава информация за привидното електрическо съпротивление на всеки един от установените пластове и се допълват геоложките профили, които прилагаме към всеки наш доклад.

Екипът на ГеоСтудиоБългария ЕООД изготвя геоложките си доклади на високо ниво, с достатъчен брой проучвания, които да носят необходимата информация при фундирането и оразмеряването на конструкцията на съоръжението. Проектната документация включва както текстови и графични приложения, така и фотоотчет за реално свършената работа на терена.
Във всяка една наша разработка даваме препоръки за строителството, като по всяко време може да се свържете с нас за професионална консултация.